Nowa rezerwacja

Inne miejsce zwrotu
Edytuj swoją rezerwację

Wynajem samochodów Wrocław Centrum

Jako jedno z największych polskich miast, Wrocław jest doskonale skomunikowany z resztą Polski i z krajami ościennymi. Lotnisko obsługuje loty krajowe i międzynarodowe, a na dworcu Wrocław Główny zatrzymują się pociągi lokalnych, krajowych i międzynarodowych przewoźników. 

Miastu sprzyja też dobra sieć dróg szybkiego ruchu - będąca częścią europejskiego szlaku E40 autostrada A4 przecinająca południe Polski z zachodu na wschód, droga szybkiego ruchu S8, dzięki której czas przejazdu do stolicy skrócił się do około 3,5 h, łącząca Wrocław z Poznaniem S5 czy wreszcie biegnąca Dolnego Śląska na Pomorze Zachodnie S3. 

Rynek

Obowiązkowy punkt na mapie wszystkich wycieczek. Wrocławski Rynek jest jednym z największych w Europie średniowiecznych placów targowych. Jego granice zostały wytyczone w XIII w. - wraz z sąsiadującym z rynkiem Pl. Solnym i Nowym Targiem był głównym miejsce uprawiania handlu. 

Do rynku prowadzi aż 11 ulic, a sam plac liczy blisko 40 tys. m2. Na środku znajduje się gotycki Stary Ratusz, w którym dziś mieści się muzeum; z kolei władze miejskie mają swoją siedzibę w Nowym Ratuszu.

Fundatorami otaczających rynek kolorowych kamienic byli zamożni wrocławscy mieszczanie - to dzięki nim powstały m.in. Kamienica pod Gryfami czy Kamienica pod Elektorami. W ich piwnicach i na parterach mieszczą się słynne wrocławskie knajpki i restauracje, a wśród nich jedna z najstarszych w Polsce Piwnica Świdnicka założone w 1273 r. 

Ostrów Tumski 

Ostrów Tumski to jedna z najstarszych części Wrocławia - to właśnie tutaj znajdziecie najpiękniejsze budynki sakralne miasta: XIII-wieczną gotycką katedrę pod wezwaniem Jana Chrzciciela, kościół Św. Krzyża czy kościół Św. Marcina. Jest tu też przepiękny ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym zgromadzono wiele okazów flory z całego świata.

Do XIX w. teren ten był wyspą, jednak po zasypaniu jednej z odrzańskich odnóg stał się częścią stałego lądu. Również do XIX w. Ostrów Tumski miał charakter wyłącznie kościelny. Dziś sacrum przeplata się tu z profanum, lecz czas nadal płynie tu nieco wolniej niż w pozostałych częściach miasta, a gazowe latarnie zapala latarnik.  

Wrocławskie mosty 

W mieście posiadającym ponad 130 mostów wybór tych kilku najpiękniejszych i najciekawszych jest niezwykle trudny. Mimo wszystko w naszym zestawieniu wspomnimy o trzech najbardziej charakterystycznych. 

Most Tumski łączy opisany powyżej Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową i bez wątpienia jest ulubionym miejscem zakochanych - to właśnie tutaj zostawiają oni kłódki na znak wiecznego trwania łączącej ich miłości. Jako że łączył świecką część miasta z kościelną, przy wejściu na most stoją figury św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Obecna stalowa przeprawa została wybudowana w 1889 r., wcześniej istniały tu mosty zwodzone.

Charakterystyczną czerwień balustrad spotkamy z kolei na Moście Piaskowym. To najstarszy żelazny most we Wrocławiu, którego otwarcie miało miejsce w 1861 r. Most Piaskowy łączy północną i centralną część miasta. Jego nazwa wywodzi się od Wyspy Piaskowej. 

Ostatnim mostem, o którym koniecznie trzeba wspomnieć jest Most Grunwaldzki. Wybudowany na początku XX w. z granitu strzegomskiego i granitu karkonoskiego nader często zmieniał nazwę - początkowo był Mostem Cesarskim, potem Wolności, aby w końcu na dłużej zostać Mostem Grunwaldzkim. W czasie budowy był jedną z najnowocześniejszych przepraw, wykorzystującą technologię stalowych taśm podtrzymujących przęsło. Dziś, po licznych renowacjach, Most Grunwaldzki odzyskał swój dawny blask.

INSPIRACJE

Dowiedz się więcej o Polsce i poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne naszego kraju.

Kontakt