Lokalizacja

Gdańsk

Położone nad Zatoką Gdańską największe miasto Trójmiasta o ponad tysiącletniej historii.
CARWIZ rent a car Gdańsk

Położone nad Zatoką Gdańską największe miasto Trójmiasta o ponad tysiącletniej historii. Przez wieki znajdowało się pod wpływem wielu różnorodnych kultur, dziś stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych północnej części Polski. Warto jednak zobaczyć nie tylko sam Gdańsk, ale i wchodzące w skład Trójmiasta Gdynię oraz Sopot. Wypożyczalnia samochodów będzie w tym przypadku stanowić nie lada udogodnienie. A co zwiedzić w samym Gdańsku? 

Ulica Długa i Długi Targ

Długi targ to reprezentacyjny plac, pełniący w Gdańsku również funkcję rynku. Wraz z ulicą Długą tworzy tzw. Trakt Królewski. Przy Długim Targu położone są najważniejsze świeckie budowle miasta: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa. W XVI i XVII w. mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy i bogaci kupcy. Pełno tu zabytkowych kamienic, a każda ma swoją własną  historię. Gdańskie kamienice są bardzo charakterystyczne: mają wąskie, zwieńczone attykami fasady, hojnie zdobione herbami, figurami czy postaciami antycznych bohaterów. Najstarsze zachowane domy pochodzą ze średniowiecza – na tle budynków nowożytnych podkreślają niepowtarzalny gdański klimat. Trakt Królewski to ulubione miejsce spotkań zarówno turystów, jak i miejscowych. Znajduje się tu bowiem wiele kawiarni, pubów i restauracji, serwujących tradycyjne polskie dania (jak kotlet schabowy czy pierogi), śledzie oraz kuchnię z egzotycznych stron świata. Będąc na Placu Solidarności w Śródmieściu, warto skierować swe kroki do Europejskiego Centrum Solidarności.

Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Panienka z Okienka

W okazałym gotycko-renesansowym Ratuszu mieści się dziś Muzeum Gdańska. Budowany etapami, od 1379 do 1492 roku, był niegdyś siedzibą władz miasta. Najcenniejszą część budowli stanowi Wielka Sala Rady (nazywana też Salą Czerwoną), którą historycy uważają za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Dwory Artusa powstawały w całej Europie od średniowiecza, a ich rozkwit przypada na XVI-XVII w. Dwór w Gdańsku jest uznawany za jeden z najwspanialszych tego typu obiektów na świecie. Dawniej było to miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego (spotkania gdańskiej elity, biesiady, koncerty, występy muzyków, linoskoczków czy kuglarzy), słynnej giełdy, podejmowano tu również wielu ważnych władców, polityków oraz artystów. Codziennie o godzinie 13:03 (w sezonie letnim również o 15:03 i 17:03) ze szczytowego okna kamienicy Nowego Domu Ławy (przylega do Dworu Artusa) spogląda na przechodzących ludzi postać wyobrażająca młodą gdańszczankę z XVII w.: słynna „Panienka z okienka”

Fontanna Neptuna

Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa zabytkowa fontanna stanowi symbol Gdańska. Autorem projektu fontanny był Abraham van den Blocke, a postać Neptuna nawiązuje do odwiecznego związku Gdańska z morzem. Neptun – w mitologii rzymskiej bóg morza – miał być zwrócony przodem ku kamienicom, ówczesnej siedzibie królów polskich w czasie ich pobytu w Gdańsku, oraz trzymać przed nimi pochyloną głowę. Znana gdańska legenda głosi, że to dzięki Neptunowi powstała sławna nalewka Goldwasser. Morski bóg był burzony, że turyści wrzucają do fontanny monety, walnął więc w wodę swoim trójzębem i rozbił złoto na kawałeczki, które od tamtej pory błyszczą w przepysznym ziołowym likierze.

Westerplatte 

Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 r. stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciwko agresji III Rzeszy. Miejsce to i bohaterskie czyny z nim związane były wielokrotnie opiewane w literaturze czy filmie. Dziś wszystkie miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte są wpisane na listę Pomników historii. Westerplatte położone jest na Wyspie Portowej, w północno-wschodniej części Gdańska. Wypożyczenie samochodu to dobry pomysł, aby dostać się tam szybko i sprawnie.